“Umbria cz. II – Orvieto i nie tylko” – prelekcja Małgorzaty Kotwicy

W sobotę 18.05.2024 na spotkaniu  „Klubu nad Silnicą” pani Małgorzata Kotwica wygłosiła drugą część prelekcji o włoskim rejonie Umbrii. Tytuł prelekcji to -”Umbria cz II -Orvieto i nie tylko”

Udaliśmy się w kolejną podróż do Włoch. Zobaczyliśmy śliczne miasteczka w środkowych Włoszech. Piękne Citta Della Pieve – bogate w kulturę, historię i tradycje, z oryginalnym średniowiecznym układem urbanistycznym – co zobaczyliśmy na prezentowanych zdjęciach. Usłyszeliśmy o tradycjach integrujących mieszkańców jakimi są np. targi, coroczne festiwale takie jak festiwal szafranu Zafferiamo, czy festiwal kwiatowy (układanie obrazów z kwiatów na ulicach). Takie wydarzenia angażują  wszystkich mieszkańców do działania co przynosi korzyść całej społeczności. 

Najważniejsze w prelekcji było Orviet. Miasto położone jest na wysokim, ponad 300 m urwisku gdzie dostęp jest dość trudny. Najwspanialszym obiektem w Orvieto jest Katedra Wniebowzięcia NMP – Duomo o której z zachwytem pisał też Zbigniew Herbert. Powstawała ona przez 300 lat począwszy od roku 1290. Widzieliśmy na zdjęciach  imponującą fasadę katedry jak i jej wnętrza.

 Jedną z wielu atrakcji miasta jest studnia św. Patryka głęboka na kilkanaście pięter wybudowana w XVI wieku na rozkaz papieża. Umożliwiała ona jucznym zwierzętom drogę w dół i w górę. Ze względu na nietypowe położenie Orvieto wiele budowli  w mieście usytuowanych było w podziemiach na różnych poziomach. Przykładem jest Labirynt Hadriana odkryty przypadkowo w latach 80-tych XX w -podziemia prawie 400 m.kw na kilku poziomach .                                                                                                                                                

Z wszystkich prelekcji pani Małgorzaty dowiedzieliśmy się jak interesująca jest Italia  jak wiele jeszcze kryje tajemnic czy to w wspaniałej architekturze czy w kultywowaniu starych  tradycji.

Jesteśmy wdzięczni naszej prelegentce za przybliżenie nam tak wielkich skarbów architektury, pokazanie genezy ich powstawania i roli jaką pełniły.                                                                                        

Mamy nadzieję, że dowiemy się jeszcze niejedno z wykładów pani Małgorzaty Kotwicy na które bardzo liczymy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Ewa Rudawska

Zdjęcia: Małgorzata Kotwica

Zdjęcia: Weronika Czerw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *